🎁Ajándék: a héten vásárolt vad- és madárriasztó termékekhez ajándékba adunk két hangerő fokozatot: használd SZOLO24 kuponkódot!
A gazdák több tényezőnek is ki vannak szolgáltatva az állattenyésztés és növénytermesztés során. Sújtja őket az időjárás, az állatállományt és növénytermesztést érő vírusos és gombás fertőzések, az agráriumot érintő csalások és lopások, valamint a vad és madárkárok.
Ezek nagyrésze ellen tudnak védekezni különböző biztosítási csomagokkal, azonban a madarak által okozott károk ellen alig, ugyanis az 1996 évi LV. törvény nem minősíti vadkárnak ezért a madárkárokra a gazdák nem kaphatnak kártérítést. Ha mindez nem elég, még a védekezési lehetőségek is korlátozottak, mert egyes madárfajokkal kapcsolatban más-más riasztási módszert engedélyez a jogszabály. Ha többet és részletesebben szeretnél megtudni erről, akkor ezek a védekezési módszerek részletesen vannak szabályozva a 13/2001. (V.9.) rendeletben.
Azok közül a madarak közül, amelyek a tapasztalatok szerint gondot okoznak a veteményesekben, néhány védett faj. A könnyebb átláthatóság érdekében táblázatba szedtük ezeket össze.
A telefonos felmérésünk azt mutatja, hogy ezek a madarak okoznak a legtöbb gazdának kárt, természetesen érdemes a jogszabályban átnézni az egyéb madarakat is, hiszen másik faj is okozhat problémát, aminek igen magas lehet a természetvédelmi értéke.
Ebben a bekezdésben egy megtörtént eseményt írunk le nektek egyenesen egy hozzáértő tollából, ami jól bemutatja a madárkárok jogi zsákutcáit.
februárjában volt egy tárgyalás, amin egy földtulajdonos kártalanításért perelte a Debreceni Járási Hivatalt mert a napraforgó termésében a vetési varjak károkat okoztak. Ezt megelőzőleg is volt egy tárgyalás, ahol a riasztást nem engedélyezték számára, amivel ő egyet is értett és éppen ezért kért kártalanítást. A Járási Hivatal azzal védekezett a kártérítés ellen, hogy a gazda nem tett eleget a természet védelméről szóló törvényben foglalt kötelezettségének, tehát a tőle elvárható módon és mértékben nem gondoskodott a kártétel megelőzéséről.
Az ügy azért volt érdekes, mivel a vetési varjú által okozott kárt ugyan megtudta volna előzni a földterület tulajdonosa, mégis közbeszólt az, hogy a területen fészkel a kék vércse, amely fokozottan védett fajnak számít. Ez miatt semmilyen riasztást nem volt szabad alkalmaznia a gazdának a termőföldje védelme érdekében.
A Hortobágyi Nemzeti Parkból is kihívtak egy szakértőt, hátha segítséget tudna nyújtani, de ő sem tudott olyan megoldást javasolni a tulajdonosnak, amivel megszüntethetné a vetési varjak károkozó tevékenységét és közben nem veszélyeztetné a kék vércsék populációját a területen. Így nem tehet mást csak tűrni tudja a varjakat, és bíznia kell benne, hogy nem fognak odaszokni. Ha ez mégis bekövetkezik, olyan növényt kell termesztenie, amely nem kelti fel a varjak érdeklődését.
Látható, hogy a madárkár szabályozása egy igen sokrétű és bonyolult kérdés. Mi nem vagyunk jogászok, jogi tanácsot nem tudunk adni, de ha madárkár megelőzéséről van szó, akkor abban tudunk segíteni.
Mi is tudjuk, hogy nincs tökéletes megoldás, így a miénk sem az és azt is tudjuk, hogy fontos számodra a termésed. Ezért is fejlesztünk folyamatosan termékeinken. Azt valljuk, hogy sokkal kifizetődőbb a megelőzés, mint reménykedni benne, hátha nem lesz madárkárod. Az általunk fejlesztett madárriasztót a legújabb technológiával szereltük fel és most még 26-ig a régi áron, 10.000 Ft-al olcsóbban kaphatod meg.