🎁Ajándék: a héten vásárolt vad- és madárriasztó termékekhez ajándékba adunk két hangerő fokozatot: használd SZOLO24 kuponkódot!
Művelhetetlen földek, szaporodó gombabetegségek és robbanásszerűen növekvő gyümölcsárak a piacon. A heves esőzések a zöldség-, a gyümölcs-, és a gabonatermelő gazdákat sem kímélik.
Májusi eső aranyat ér, tartja a mindannyiunk által jól ismert közmondás. Az elmúlt hetek időjárását tekintve azonban egy másik népszerű bölcselet is az eszünkbe juthat, ami pedig így hangzik: „jóból is megárt a sok!”
A május végi és június eleji hetekben az országban akadt olyan terület, ahol 200 milliméternél is több csapadék hullott a termőföldekre. A hosszantartó esős időjárás pedig nem kedvez sem a zöldség-, sem a gyümölcs-, sem pedig a gabonatermesztő gazdáknak.
A nagymennyiségű csapadék akadályozza a permetezést, lehetetlenné teszi a gyomirtást, elősegíti a gombabetegségek terjedését, és a mértéktelen víz hatására jelentősen romlik a nyári gyümölcsök minősége is. Ez pedig komoly termeléskiesést, valamint piaci áremelkedést is eredményez.
A tavasz végi és nyár eleji heves esőzések alapvetően jótékony hatással bírnak a zöldség- és gyümölcsfélék növekedésére. Idén azonban olyan mértékben sikerült részesülnünk az égi áldásból, hogy a helyzet úgy tűnik, a visszájára fordult. Az erősen csapadékos, párás időjárás nem csak a haszonnövények fejlődését, de az őket támadó gombabetegségek terjedését is elősegítette.
A nedves körülmények megfelelő hőmérséklettel párosulva ideális környezetet alkotnak a vírusos és baktériumos fertőzések számára is, melyek hatalmas mértékben ostromolták meg a növényi kultúrákat, beleértve ebbe a zöldségeket, gyümölcsöket és kalászosokat is egyaránt. A gazdáknak tehát idén fokozott figyelmet kell fordítaniuk a növényeket érintő betegségek megfékezésére. A védekezés azonban több szempontból is nehéz, hiszen a termelőknek egyszerre kell többfrontos háborút vívniuk a növényeket támadó betegségekkel és az időjárással.
A folyamatos, nagymennyiségű csapadék ugyanis nem csak a permetezést hátráltatja, de a gyom- és kártevőirtást is ellehetetleníti, valamint bizonyos gyümölcsfajták érési idejét is kritikus mértékben képes lelassítani.
A gombabetegségek terjedése és a permetezés hiánya főként az olyan, kedvelt gyümölcsök esetében jelent problémát, mint az eper, az alma, illetve a vízre különösen érzékeny cseresznye. Az érés késlekedése és a gombabetegségek rohamos terjedése miatt az eper ára például jelentősen, 20-30%-al növekedett ebben a szezonban, a cseresznye esetében pedig a tartósan csapadékos időjárás már olyan mértékű károkat okozott, hogy bizonyos fajtákból idén 80-90%-os lehet a termeléskiesés.
A becslések szerint tehát mélyen a pénztárcánkba kell majd nyúlnunk, ha friss cseresznyét szeretnénk vásárolni, hiszen a tavalyi árához képest idén nem kevesebb, mint négyszeres növekedésre számíthatunk a piacokon.
A heves esőzés negatív hatásai nem csak a gyümölcstermelésben, de a szántóföldi termesztésben is megmutatkoznak. Az elmúlt hetekben lehullott, nagymennyiségű csapadék a gazdák számára jelentősen megnehezíti a kalászosok gombák elleni védelmét.
Ilyen időjárási viszonyok mellett a mezőgazdasági gépek ugyanis csak nehezen tudnak közlekedni a szántóföldeken, és kerekeikkel akár jelentős taposási károkat is okozhatnak a növekvő termésben.
A kalászosok mellett a tavaszi vetésű kapásnövények gyomirtása is nehézségekbe ütközik, hiszen azt a folyamatos esőzések mellett a sáros talaj is hátráltatja. Abban az esetben pedig, ha ezt a problémát nem sikerül időben kiküszöbölni, a gyorsan fejlődő növények kinőnek a gyomirthatósági korból, ami szintén jelentős károkat okozhat az olyan, nyár második felében aratható termények esetében, mint a napraforgó vagy a kukorica.