🎁Ajándék: a héten vásárolt vad- és madárriasztó termékekhez ajándékba adunk két hangerő fokozatot: használd SZOLO24 kuponkódot!
A macskákról például tudjuk, hogy sokkal jobban látnak a sötétben, mint mi, emberek. A kutyák pedig kevésbé érzékelik jól a színeket, helyette a szaglásuk és a hallásuk segíti őket az információszerzésben. Mi viszont most annak jártunk utána, hogy a vadállatok szemei milyen adottságokkal bírnak.
Ma már nem újdonság, hogy több állatfaj is képes olyan színeket és impulzusokat felfogni a szemeivel, amelyre az emberek képtelenek. Ilyen például az ultraviola fény. Ezt a madarak zöme látja, ahogy a legyek és néhány halfajta is.
A ragadozó madarak ráadásul két sárgafolttal is rendelkeznek. Ez teszi lehetővé, hogy akár egészen apró termetű állatot is észrevegyenek kilométeres távolságból.
Ami még ennél is érdekesebb, az a hüllők látása. A kígyók a vadászataik során a hőt érzékelve kutatják fel áldozataikat. Ebben a fejükön elhelyezkedő ezernyi érzékeny receptor segíti őket és ennek köszönhetően képesek olyan hatékonyan vadászni.
A kaméleonok különleges, 360 fokban forgatható szeme pedig a környezet feltérképezését segíti. Mivel egymástól függetlenül képes őket mozgatni, nem marad le az olyan fontos eseményekről, mint egy, a közelében óvatlanul röpködő légy, ami a vacsorája lehet.
Általánosságban elmondható, hogy az éjszakai állatok sokkal jobban érzékelik a fényeket. Ez nem is olyan meglepő, hiszen a sötétségben szükségük van az éles látásra. Esetükben a fényérzékelő receptorok túlsúlyban vannak a színérzékelőkkel szemben. Ezért van tehát, hogy a legtöbb emlősnek bár hasonló a látása a miénkhez, a színeket kevésbé tudják felfogni.
A legérdekesebb szemfelépítéssel az ízeltlábúak rendelkeznek. A saját látásunkhoz szokva szinte elképzelhetetlennek tartjuk, hogy milyen lehet a világ azokkal az összetett és a fejükhöz képest hatalmas szemekkel vizsgálni a környezetet, pedig ennek is megvan a maga funkciója az állatok életében.
A rovarok zöme szintén érzékeli az ultraibolyát. Ez segíti őket a beporzás során megtalálni az utat a megfelelő virágok porzója és bibéje felé. Az UV mellett ráadásul a polarizált fényt is látják. Ez szintén a navigálást segíti, például borús vagy esős időben, amikor a nap nem látható – legalábbis számunkra.
A polarizált fény érzékelése a rákok számára is igen hasznos. A víz alatt meglehetősen nehézkes követni a nappalok és az éjszakák váltakozását vagy a holdfázisokat. Ezzel a különleges látással mégis képesek ezekről információt szerezni, így pontosan tudják azt is, hogy mikor érkezik a dagály.
A rovarok látását illetően a másik érdekesség, hogy sokkal gyorsabb képfeldolgozásra képesek, mint az emberek. Ez a repülésben és ragadozó rovarok esetében a vadászatot segíti, hiszen így hatékonyabban képesek tájékozódni manőverezés közben.
Ezeknek az információknak a birtokában már nem is olyan meglepő, hogy bizonyos helyzetekben az állatok miért képesek olyan remekül helytállni. Amíg mi rengeteg impulzust képtelenek vagyunk felfogni, addig ők képtelenek volnának boldogulni nélkülük.