🎁 Szavazz ránk az Év Honlapja versenyen, és megajándékozunk egy 5.000 Ft-os kuponnal! Kattints ide, és szavazz!
Az írott történelem során az emberek életében szinte állandó jelleggel okoznak kellemetlenséget az egerek. Például az 1872-ben indult osztrák-magyar északi-sarki expedíció (igen, ilyen is volt!) egyik nagy nehézsége a hajón kitört egérinvázió volt.
Ezeknek a pici állatoknak a megjelenése mindig is óriási veszteséggel járt a mezőgazdaságban és a háztartásban egyaránt. Sokan próbálkoznak, gyakran hasztalanul a kiirtásukkal. Ezért összegyűjtöttünk néhány tényt róluk, mert a harcban az a fél lesz sikeres, amelyik ismeri a másiknak a gyenge pontjait. (És mi titokban az embereknek szurkolunk.)
Az egerek az USB-kábelben, hosszabbítóban, bútorlapban és még a textilben is képesek kárt tenni. Az elszomorító helyzet az, hogy mindent megrágcsálnak a szórakozás és kíváncsiság kedvéért, nem csak az éléskamránkat dézsmálhatják meg. Azonban az egerek a kedvenc eledelüknek az olajos magvakat és a gabonákat tekintik (tévesen hiszik sokan a sajtról ugyanezt). Kárt tesznek a háztartásban lévő 1 kg-os kis kiszerelésekben, és nagy veszteséget okoznak a mezőgazdaságban, a már bezsákolt eladásra vagy felhasználásra kész gabonákban, magvakban.
Sokan félve teszik fel a kérdést, hogy az egerek vajon terjeszthetnek-e betegséget? Sajnos, az egerek betegséget terjesztenek, ez tény! A kórokozók terjedése megvalósulhat harapás, karmolás útján, de úgy is, hogy nyálukkal, ürülékükkel, vizeletükkel beszennyezik az ételeinket és italainkat. Ebből adódóan ajánlott jól ellenőrizni használat előtt a termékeket, főleg, ha spejzből vagy szekrényből vesszük elő.
Az egerek okozhatnak leptospirózist, fertőző agyhártyagyulladást (limfocitás choriomeningitis - LCMV) esetleg hantavírust, de a szalmonella-fertőzést, a tularémiát, a trichinellózist, a pestist, vérzéses lázakat, sőt a veszettséget is sorolhatjuk még az egér által terjesztett betegségek közé. Ezeknek a betegségeknek egy része enyhébb lefolyású és csak kellemetlenségeket okoznak, viszont ritkább esetben az életünket is veszélyeztethetik. Továbbá a rágcsálók szőre, ürüléke, hámsejtjei, valamint a rajtuk élősködő atkák akár allergiás tüneteket is okozhatnak.
Az egerek már 6 hónapos koruktól fogva ivarérettnek tekinthetőek. Körülbelül 20 nap alatt lefial és egy nőstény 8-10 utódot hoz világra egy évben nagyjából ötször. Ez azt jelenti, hogy 2 egérből az év végére akár 40-50 is lehet. Az adatokból érezhető, hogy milyen hamar növelik több tucatnyival az egerek a háztartásban élők számát. Ezért is ajánlatos idejében védekezni ellenük.
Néhányan úgy gondolják, hogy az üveggyapot emészthetetlen műanyag, az egerek pedig úgysem esznek műanyagot, így a szigetelésekben semmi kárt nem tehetnek a rágcsálók. Előbbi igaz, az egér nem műanyagevő, de sajnos, ahogyan azt már említettük is, az egér szórakozásból és kíváncsiságból képes megrágcsálni a gyengébb szerkezetű műanyagot, így a szigetelésben is summás összegű kár keletkezhet miattuk.
Az üveggyapot, a kőzetgyapot vagy a polisztirol csak azt akadályozza meg, hogy a szigetelést nem eszik meg a rágcsálók, de nem azt, hogy beleköltözzenek, odafialjanak és kipótolják az ürülékükkel a gondosan megtervezett, atombiztosnak hitt és költséges szigetelésünket.
A legfontosabb kérdés, hogy mit tehetünk az egerek ellen. Mi összeírtunk nektek pár módszert, így csak annyi a dolgotok, hogy eldöntitek melyiket szeretnétek alkalmazni. Mindenhez leírtuk az általunk ismert előnyöket és hátrányokat is, mert minden szempontból tökéletes megoldás nem létezik.
Néhány olvasónkban felmerült a kérdés, hogy az ultrahang káros-e ránk, emberekre. Sokan aggódnak gyermekeik és saját egészségükért. Szeretnénk tisztázni a félreértéseket.
Az emberek körülbelül 20 Hz és 20 000 Hz közötti frekvenciákat hallják. Az ultrahangok a 20 000 Hz fölötti tartományban vannak, és nem hallhatók az ember számára. De ettől még ugyanúgy hanghullámok, és nem ártalmasak.
Tévhit, hogy az „ultrahang káros az emberi szervezetre”. Jónéhányan, emiatt vetik el az ultrahangos egérriasztó ötletét, helyette egércsapdákkal vesződnek. Sokan bele sem gondolnak, hogy a modern élet nem létezhetne ultrahangos berendezések nélkül. Számtalan szerkezet működik ultrahanggal, elég csak az orvosdiagnosztikai eszközökre vagy modernebb elektromos fogkefékre gondolni.
Úgyhogy válaszd bátran te is az ultrahangos megoldást, tájékozódj róla bővebben ide kattintva!