🎁 Szavazz ránk az Év Honlapja versenyen, és megajándékozunk egy 5.000 Ft-os kuponnal! Kattints ide, és szavazz!
Az elmúlt pár évben az ősz beköszöntével újra és újra visszatérő problémának számít a poloskainvázió. Nem véletlenül, hiszen az invazív rovarok egyre nagyobb számban lepik el a főváros után a vidéki településeket is, és a szakértők szerint a jövőben ez csak negatív irányba változik majd.
Az Ázsiából érkező rovarok ugyanis a kellemes éghajlatnak és a szaporodás szempontjából kedvező feltételeknek komolyan megvetették lábukat a kontinensen, és egyelőre úgy tűnik, eszük ágában sincs távozni Európából.
De vajon tehetünk-e valamit az invazív rovarok ellen, és véget ér-e belátható időn belül az évek óta tartó poloskainvázió?
Az ázsiai márványpoloska trópusi területekről érkezett invazív rovarfaj, melyet hazánkban először 2013-ban észleltek. Az eredetileg a távol-keleten őshonos poloska nemzetközi szállítmányokon, valamint turisták bőröndjében bujkáló potyautasként érkezett hazánkba, és olyannyira megtetszett neki a környezet, hogy az elmúlt években hihetetlen mértékben elszaporodott.
Nem véletlenül, hiszen az ázsiai márványpoloska szaporodásának nem csak a hazai klíma, de a természetes ellenségek hiánya is kedvez. Hazánkban ugyanis egyetlen olyan ragadozót vagy parazitát sem találhatunk, melynek célpontja a márványpoloska lenne, így gyakorlatilag azt is mondhatnánk, hogy a sokak életét megkeserítő rovat gyakorlatilag kiirthatatlan.
Ez rossz hír, hiszen azt vetíti előre, hogy az őszi poloskarajzás nem csak múló állapot. A szakértők szerint jobb, ha úgy készülünk, hogy az elkövetkező években állandó program lesz majd a hívatlan vendégek lakásunkból való kitessékelése.
Az ázsiai márványpoloska főként a városlakók számára lehet bosszantó. Pár éve rengeteget hallottunk arról, hogyan keseríti meg a faj a belvárosi bérlakásokban élők életét, de egy ideje már vidéken is egyre gyakrabban találkozhatunk a kártevővel az ősz beköszöntével. És hogy miért éppen ősszel?
Nos, a márványpoloska nem bírja a hideget, így az ősz beköszöntével meleg, fűtött zugokban próbál elbújni az időjárási viszontagságok elől. Ezért jellemző, hogy a nyár végeztével egy nap alatt akár több tucat rovar is megpróbálhat bejutni otthonainkba, és ha nem vigyázunk eléggé, könnyedén meggyűlhet a bajunk velük.
A poloskák ugyanis a rosszul szigetelt nyílászárók résein át könnyedén befészkelhetik magukat ablakaink mögé, és ember legyen a talpán, aki képes kipusztítani őket. A népnyelv ugyanis nem véletlenül nevezi „büdösbogaraknak” őket.
A rovarfaj egyik jellemzője, hogy veszély esetén egyedei átható szagú, bűzös váladékot bocsájtanak ki magából, éppen ezért rendkívül komplikált megszabadulni tőle. Agyoncsapni nem tudjuk őket, és speciális, kifejezetten rájuk káros rovarölő szer sem található a piacon.
Legjobb esetben is csak óvatosan A poloska irtásával egyelőre szervezett formában nem foglalkoznak, pedig az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, erre valamilyen formában lenne igénye a lakosságnak. Egyelőre azonban csak kezünket használva tudjuk kitessékelni őket a lakásból, ami sokak számára visszataszító és megrendítő feladat lehet.
Nekik nem tudunk mást ajánlani, mint hogy különböző házi praktikák segítségével ejtsék csapdába a bosszantó rovarokat, és úgy távolítsák el őket a lakókörnyezetből. Ha pedig minden kötél szakad, marad a jól bevált, porszívós megoldás, mellyel a nyílászárók környékén gyülekező rovarok száma hatékonyan ritkítható.