Vadalarm Mi újság az osztatlan közös tulajdonú földekkel? - Vadalarm blog
Vadriasztás
Madárriasztás
Rágcsálóriasztás
Vakondriasztás
Villanypásztor
Napelem
Garanciáink
Szakértői blog
Légy viszonteladó!
Rólunk
Szállítás, szerviz
Visszaküldési politika
Fiókod
Kilépés HU SK Ro PL AT DE EN FR RO

⏰ Dupla hangerős rágcsálóriasztó szimpla áron csak Vadalarm Premium tagoknak! Kattints ide, és fizess elő most te is 400 Forintért!

Mi újság az osztatlan közös tulajdonú földekkel?

A földhasználati előírások egy ideje már megnehezítik a közös tulajdonban lévő földterületek művelőinek életét. A kérdésben a legtöbb magyar gazda érintett, azonban évek óta nem született kielégítő megoldás a problémára.

A kormány tavaly vetette fel a törvényjavaslat lehetőségét, melynek legfőbb célja, hogy végre rendeződjön a gazdátlan parcellákkal kapcsolatos tulajdonlási mizéria. De vajon van-e esély a tényleges megoldásra?

Az osztatlan közös tulajdonú földek kialakulása

Magyarországon rengeteg gazda érintett a mezőgazdasági területek osztott tulajdonlásában. Az érintett körön kívül kevesen tudják azonban, mit is takar a kifejezés, és pontosan mi az oka annak, hogy hazánkban ilyen nagy arányban alakultak ki az ilyen jellegű területek.

A probléma legfőbb oka a termelőszövetkezetek rendszerváltás után történő felszámolásában keresendő. Főként a korábbi tagok részarányainak nevesítése, a kárpótlási folyamat elindítása tehetnek a termőföldek felaprózásáról, mely egy ideje nagy fejfájást okoz a területet ténylegesen használó, aktív gazdáknak.

A létező örökösökkel rendelkező parcellákal persze kevesebb a probléma. Ezeket a helyi önkormányzatok kimérik, majd az aktív gazdák a jogos tulajdonosoktól, vagy örököseiktől vehetik bérbe őket további használat céljából. Azok területei azonban, akik nem jelentkeztek tulajdoni hányadukért, az úgynevezett osztatlan közösbe vándorolnak.

Ez pedig egyáltalán nem kevés, hiszen rengeteg olyan terület akad, ahol az örökös egyáltalán nem ismert, vagy egyszerűen elérhetetlen. Ennek következtében az elmúlt évtizedekben rendkívül bonyolult és nehezen kezelhető viszonyok alakultak ki a mezőgazdaságban.

Már idén lehet megoldás a problémára

Ahhoz ugyanis, hogy egy nagyobb, szétdarabolt birtok részeit hasznosítani lehessen, minden esetben szükség lenne a parcellák társtulajdonosainak beleegyezésére. Ez azonban a fentebb már említett probléma miatt sajnos rendkívül nehezen kivitelezhető.

Az Agrárminisztérium tervei szerint azonban a probléma akár még idén nyáron elindulhat a megoldás felé vezető úton, köszönhetően a július elsején megalakult Nemzeti Földügyi Központnak (NFK). A szervezet célja ugyanis nem más, mint az állami tulajdonú földek felügyelete és kezelése, beleértve az osztatlan közös tulajdon alá eső földterületeket, melyek megosztási eljárásával összefüggő teendőket is koordinálja.

Az Agrárminisztérium prioritást élvező célnak tartja a gazdátlanság híján közös felhasználású földterületek felszámolását, és bízik abban, hogy az NFK megszületésével, a bürokratikus feladatok összevonásával ez a folyamat lényegesen leegyszerűsödik majd.

A megoldást jelenleg abban látják a szakemberek, ha az olyan parcellák esetében, melyekért nem jelentkezik a jogos örökös, az állam lép fel vásárlóként és az egységes birtokméret kialakítását követően továbbértékesíteni azt a gazdáknak.

De tény, hogy az osztatlan közös földterületek kialakulásának megakadályozásában többek közt az örökösödési szabályok megváltoztatása, reformálása is segítene.

 

Vadalarm Villanypásztor Csoport
Iratkozz fel hírlevelünkre, és értékes tartalmakkal ajándékozunk meg!

Vadalarm map

Ahol már Vadalarm termékeket használnak

Nézd meg a térképen, hogy ki használ Vadalarm terméket vagy termékeket. Európa szerte népszerűek a termékeink. Nálunk a minőségre épül a közösség! Tartozz te is a minőséget kedvelő felhasználók körébe, válaszd a Vadalarm márkát!

Akik már minket választottak

Partnereink

Hirdetéseink személyreszabásához és a legjobb szolgáltatás érdekében weboldalunk sütiket használ. Tájékoztatónkat itt éred el.