🎁 Szavazz ránk az Év Honlapja versenyen, és megajándékozunk egy 5.000 Ft-os kuponnal! Kattints ide, és szavazz!
Akadnak olyan, népszerű vadátkelő helyek, ahol a probléma heti rendszerességű is lehet, pedig a balesetek egy része pedig némi odafigyeléssel elkerülhető lenne. De mi a teendő abban az esetben, ha a baj már megtörtént?
Az autónk elé ugró szarvas vagy vaddisznó komoly károkat okozhat járműben. Az pedig, hogy a biztosító miért fizet, a körülményekhez képest változó lehet.
A vadak által okozott kárért egyik részről azt a vadásztársaságot terheli a felelősség, amelyiknek a területén a baleset bekövetkezett. Illetékes lehet tovább az ügyben az útszakasz üzemeltetését végző közútkezelő cég is, azonban ez csak ritkábban fordul elő, főként a nem megfelelő útviszonyok fennállása esetén jellemző. A baleset bekövetkezte után azonban a legfontosabb, hogy amilyen gyorsan lehet, értesítsük a rendőrséget.
Ezt azért sem szabad elmulasztanunk, mert ugyanúgy, mint bármilyen más, járművezetés közben bekövetkezett szerencsétlenség, úgy a vadgázolás is közúti balesetnek minősül, a körülmények felmérése és az illetékes vadásztársaság értesítése pedig ilyenkor már nem a mi feladatunk, hanem a rendőrségé.
A baleset bejelentése leginkább saját kárunk megtérítése szempontjából fontos. Jegyzőkönyv hiányában kárigényünk érvényesítése rendkívül nehéz feladat, és minél később értesítjük az illetékeseket, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a biztosítók nem térítik meg a járműben keletkezett sérülések javítási költségét.
Miután a rendőrök értesítették a vadásztársaságot, ők gondoskodnak az elgázolt állat tetemének elszállításáról, így a bejelentés segítségével azt is elkerülhetjük, hogy a tetem az utánunk jövő forgalom szempontjából fennakadásokat, további baleseteket okozzon.
Ha bejelentést teszünk, a rendőrök felveszik a jegyzőkönyvet, melyben rögzítik a baleset körülményeit. Ha tanúk is akadnak, például szembe jövő, vagy mögöttünk haladó autós, akkor fontos, hogy az ő vallomásukat is meghallgassák, és rögzítsék, elérhetőségekkel együtt. Ez az ügy kivizsgálása során ugyanis jelentősen felgyorsíthatja kárigénnyel kapcsolatos kérelmeink kivizsgálását. Fontos továbbá, hogy a helyszínen a sérült járműről, valamint a szerencsétlenül járt vadról is készüljön fotó, ami igazolja, hogy a jármű valóban a baleset során szenvedett sérülést.
Érdemes tudni, hogy a jogi szabályozás szerint a biztosító csak abban az esetben köteles a vadgázolásból adódó károk megtérítésére, amennyiben vadveszélyt jelző táblával ellátott útszakaszon történt a baleset.
A kártérítés összegébe beletartozik az autó felújítási költsége, valamint a vad eszmei értéke is, melyet a biztosító a vadásztársaság részére köteles megfizetni. Olyan útszakaszokon, melyeken nem találkozunk a vadveszélyt jelző táblákkal, mindkét félnek a saját kárát kell viselnie.
Habár a vadak mozgása szabályozhatatlan, és bármikor találkozhatunk velük az erdők melletti utakon, akadnak az évnek olyan szakaszai, mikor fokozottan érdemes odafigyelnünk a veszélyre. Ilyen például az őzek őszi vonulása, vagy a nyár derekán zajló nászidőszak is. Utóbbi esetben a párzás hevétől elvakult bakok könnyedén okozhatnak súlyos közlekedési baleseteket is.