Vadalarm Hőségriadó a természetben - Vadalarm blog
Vadriasztás
Madárriasztás
Rágcsálóriasztás
Vakondriasztás
Villanypásztor
Napelem
Garanciáink
Szakértői blog
Légy viszonteladó!
Rólunk
Szállítás, szerviz
Visszaküldési politika
Fiókod
Kilépés HU SK Ro PL AT DE EN FR
Ennyi idő múlva csomagolunk:
Add le időben rendelésedet, hogy még ma útnak induljon csomagod!

Hőségriadó a természetben

Akármennyire is szereted a nyarat és a jóidőt, mostanra valószínűleg neked is eleged van a hőségből. Nem vagyunk sem időjósok, sem orvosok, úgyhogy nem is fogunk annál messzebbre menő tanácsot megfogalmazni, minthogy, ha teheted, maradj árnyékban, vagy hűvös helyen. Viszont a kint élő állatokkal kapcsolatban talán egy fokkal többet tudunk mondani. Olvass hát tovább, ha kíváncsi vagy, milyen hatása van a nagy melegnek a vadakra és persze az általuk okozott károkra.

A hőség élettani hatásai természetesen nem csak minket, embereket érintenek. Sőt, akármennyire is hihetetlen, minket kevésbé terhelnek meg, mint az állatokat. Ugyanis evolúciós előnyünk, hogy a hőháztartásunk a legjobbak között van a Földön. Izzadságmirigyeink ugyanis akkora számban vannak jelen, hogy az párját ritkítja. Ellenben a vaddisznók, szarvasok, őzek és nyulak sem képesek izzadni, mert nekik egy sincs.

Állati módszerek a hőháztartás szabályozására

Az izzadási képesség hiánya minden állatot rákényszerített, hogy kifejlessze a maga módszerét a hőleadásra. A kutyák például ezért lihegnek a nagy melegben, ők izzadás helyett a szájukon keresztül adják le a felesleges hőt. Emiatt nem képesek tartósan olyan helyen élni, ahol az átlaghőmérséklet meghaladja testhőmérsékletüket.

A nyulak speciális módszere a nagy fülükön keresztüli hőleadás. Óriási füleik nem csak a jó hallásban, de a hűtésben is jó szolgálatot tesznek, ugyanis lényegében kisméretű radiátorokként sugározzák a hőt. Emellett föld alatti járataikban hűsölve (a pockokhoz hasonlóan) kihasználják a talaj alacsonyabb hőmérsékletét is.

A vaddisznók jellegzetes túlélési stratégiája a dagonyázás. Ez gyakorlatilag egy kevésbé kulturált strandolási forma. Persze, ha tehetik, ők is szívesen választják az állóvizeket, de jellemzően kánikula idején már inkább csak a sár marad, ami így is életmentő lehet számukra.

Dagonya

A szarvasok és őzek ezeknél egy fokkal általánosabb módszereket választanak a túlélésre. Ha tehetik, vízbe menekülnek a hőség elől, ha nem, akkor legalább árnyékos helyre. Igyekeznek keveset mozogni, hogy ezzel is kerüljék a felesleges hőtermelést. Légzésük felgyorsításával a kutyákhoz hasonló módon lihegnek, és ami természetesen az összes élőlényre igaz, fokozzák a folyadékbevitelt.

A növények is vízforrások

Bár elsőre ellentmondásosnak tűnhet, hogy szárazság idején a növények is szárazabbak, mégis van néhány tényező, ami miatt a vadak bizony a növényekben fellelhető mennyiségre is pályáznak. A szívósabb növények, például a pozsgások, szárazság idején is jól megtartják nedvességüket, így ők ilyenkor elsődleges célpontot jelentenek. A célkeresztbe kerülhetnek a gyökérzöldségek is (répa, krumpli), melyek a föld alatt jobban képesek megőrizni nedvességüket.

A növények emellett természetesen nem csak vizet tartalmaznak, hanem táplálékforrást is jelentenek a vadaknak. Így igaz, hogy a kevesebb mozgás miatt kevesebbet is esznek, ám attól még bizony időnként megéheznek, és akkor már praktikus olyan táplálékot fogyasztaniuk, amiben van víz is.

Nagyon rafinált trükk az is, hogy az állatok ilyenkor különösen éjszakára időzítik táplálkozásukat, mert a hűvösebb időben lecsapódó pára összegyűlik a leveleken, és jelentős mértékben növeli az elfogyasztott növény nedvességtartalmát.

Emellett természetesen abból is érdemes kiindulni, hogy mi bármennyire is azt hisszük, ismerjük környezetünket, sokszor rá kell jönnünk, hogy a vadak még jobban. Ők tisztában vannak vele, hogy akár egy erdőben melyik részen mekkora a talaj vízellátottsága, és a nedvesebb részeken fognak legelészni. Azt pedig talán mondanunk sem kell, hogy gondolkodás nélkül is igen könnyen odaszoknak az öntözött növényekhez. Ezért egy picit kétélű kard is egyben a növényeid öntözése.

Noha igyekszünk mindig megoldást is kínálni írásaink végén – végtére is ez a munkánk – most nem kecsegtethetünk túl sok jóval. Természetesen vadriasztási megoldásaink és villanypásztoraink jelentős mértékben csökkentik a vadak által okozott károkat ilyenkor is, ám azt a tényt el kell fogadnod, hogy ilyen meleg időben az állatoknak két opció közül kell választaniuk. Vagy nekimennek olyan dolgoknak, amiket nem szeretnek (ultrahang, szag, elektromos áram, stb), vagy pedig szomjanhalnak. Te melyiket választanád a helyükben?

Vadalarm Villanypásztor Csoport
Iratkozz fel hírlevelünkre, és értékes tartalmakkal ajándékozunk meg!

Vadalarm map

Ahol már Vadalarm termékeket használnak

Nézd meg a térképen, hogy ki használ Vadalarm terméket vagy termékeket. Európa szerte népszerűek a termékeink. Nálunk a minőségre épül a közösség! Tartozz te is a minőséget kedvelő felhasználók körébe, válaszd a Vadalarm márkát!

Akik már minket választottak

Hirdetéseink személyreszabásához és a legjobb szolgáltatás érdekében weboldalunk sütiket használ. Tájékoztatónkat itt éred el.